JAKIE ĆWICZENIA WYBRAĆ ?

Jak już wiesz, trening zwinnościowy jest złożonym zagadnieniem, który zawiera w sobie elementy ćwiczeń gibkościowych, zręcznościowych czy dynamicznych. Dopiero funkcjonalna praca nad kształtowaniem naturalnych wzorców ruchowych, trening siłowy i korekcyjny będą niosły szereg korzyści na dalsze lata. Które ćwiczenia będą najlepsze dla rozwoju dziecka?

1. Ćwiczenia gimnastyczne
Stanowią one podstawę świadomego ruchu i stopniowego wzmacniania całego organizmu. Praca z własną masą ciała i odnajdywanie nowych zakresów ruchu jest świetnym sposobem na kształtowanie gibkości, stabilizacji oraz siły funkcjonalnej.

2. Ćwiczenia koordynacyjne
Ta grupa ćwiczeń ma na celu zwiększenie skupienia i poprawę koordynacji nerwowo – mięśniowej. Podczas treningu wykorzystuję proste i złożone ćwiczenia w podporach, ćwiczenia jednostronne, skoczne (np. przy użyciu drabinki koordynacyjnej), jak i związane z rzucaniem i łapaniem czy odzyskiwaniem równowagi na piłce fitness.

3. Ćwiczenia szybkościowe
Te metodycznie dobrane zestawy ćwiczeń znajdują zastosowanie w grach zręcznościowych i szybkościowo – siłowych (np. piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej, sporty walki, pływanie). W planie treningowym dla każdego młodego sportowca uwzględniam takie czynniki jak: dynamiczne zmiany kierunków biegu, biegi wahadłowe, podbiegi, czy ćwiczenia wykorzystujące stabilizację dynamiczną (np. elementy wyhamowania).

Raz jeszcze warto podkreślić, że trening z dzieckiem powinien opierać się zarówno o wykonywanie prawidłowych ćwiczeń, jak również o trening mentalny. Właściwe podejście do treningu, nauka zdrowej rywalizacji, regularność i pokonywanie różnych wyzwań treningowych będą kluczem do długotrwałego sukcesu.