DLACZEGO NAJWAŻNIEJSZA JEST ZWINNOŚĆ ?

Zwinność jest jedną z głównych cech motorycznych człowieka, która zaraz obok siły i wytrzymałości wymaga ciągłego doskonalenia. Bycie zwinnym umożliwia szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji ruchowych, zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji (np. podczas odzyskiwania równowagi). Jest więc nieodłącznie związana ze stabilizacją całego ciała jak i koordynacją ruchową. Zwinność możesz kształtować zarówno w zaplanowanym treningu jak i podczas różnych gier zespołowych.

Jakie są korzyści płynące z treningu zwinności u dzieci?

Kształtowanie zwinności opiera się nie tylko na wykonywaniu ćwiczeń ale przede wszystkim jest to doskonała forma rozwoju procesów poznawczych. Odpowiednie formy rozciągania i mobilizacji, ćwiczenia zręcznościowe, szybkościowe i siłowe zapewnią Ci utrzymywanie zdrowia i energii na każdy dzień. Dobierając indywidualnie zestawy ćwiczeń / zabaw ruchowych opieram się głównie na:

1. podtrzymaniu gibkości i elastyczności ciała
2. usprawnieniu zręczności i koordynacji ruchowej
3. uczeniu radzenia sobie z własną masą ciała
4. poprawieniu szybkości w podejmowaniu decyzji
5. wzmocnieniu układów: mięśniowego, kostno-stawowego , krążeniowo – oddechowego

Należy jednak pamiętać, że tempo rozwoju cech motorycznych jest zróżnicowane i zależy m.in. od wieku, płci, budowy ciała czy choćby predyspozycji genetycznych. Podsumowując, trening zwinnościowy nie tylko podniesie Twoją kondycję i sprawność ruchową na co dzień, ale również pomoże Ci osiągnąć wiele sukcesów sportowych w różnych dyscyplinach. Pokazywane medale (pływanie, piłka nożna, judo, jazda konno, bieganie) oraz radość dzieciaków i rodziców są najlepszym wyznacznikiem naszej wspólnej pracy.